Про школу…

I Liceum Ogólnokształcące im. Tarasa Szewczenki

I Liceum Ogólnokształcące w Białym Borze powstało w 1990 roku na bazie Szkoły Podstawowej im. Tarasa Szewczenki, która jako jedyna na Zachodnim Pomorzu funkcjonowała od 1958 roku.

W ciągu 22- letniej działalności liceum odpowiedzialność za organizację pracy, poziom nauczania oraz podtrzymanie tożsamości narodowej uczniów dźwigali na swoich barkach kolejni dyrektorzy: Irena Drozd, Jarosław Myc, Zdzisław Bihun, Andrzej Drozd i aktualna pani dyrektor – Dorota Stefańska – Drzewiecka. Od roku 2005 organem prowadzącym szkołę jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego,  któremu zawdzięczamy generalny remont internatu, ocieplenie budynku oraz doposażenie liceum w pomoce dydaktyczne.

Wynikiem  pracy dyrektorów i odpowiednio wykwalifikowanej kadry pedagogicznej jest:

– wysoki poziom nauczania, co przekłada się na dobre wyniki egzaminów maturalnych( 100% zdawalności) ze wszystkich przedmiotów; w rankingu Rzeczpospolitej i Perspektyw 155 miejsce w Polsce, 8 w województwie zachodniopomorskim,

– możliwość wszechstronnego rozwoju na zajęciach fakultatywnych i indywidualnych,

– odpowiednie przygotowanie do podjęcia wybranych studiów ,

– rozwój talentu w kółkach artystycznych:

a) zespole tanecznym Witrohon

b) chórze “Dżereło”

c) kole Żywego słowa “Kałynowyj  mist”

d) kółku hafciarskim,

– propagowanie rodzimej kultury i tradycji w środowisku ukraińskim i polskim,

– nauka języka ukraińskiego,

– poznanie bogatej historycznej, literackiej i kulturalnej spuścizny narodu,

– nauka języków: angielskiego, niemieckiego oraz rosyjskiego,

– uczestniczenie w zajęciach i współorganizowanie wydarzeń, które mają na celu nauczanie historii, ocalenie tradycji rodzimego cerkiewnego obrzędu; np. spotkania rekolekcyjne ( Przemyśl, Wrocław, Kraków), zjazdy dzieci i młodzieży, spotkania bożonarodzeniowe, wertepy( jasełka), spotkania z więźniami politycznymi, ludźmi nauki i sztuki, konferencje, festyny, watry, wymiany młodzieży, kiermasze wyrobów artystycznych i in..

Zaangażowanie uczniów i nauczycieli w pracę kół i zespołów artystycznych jest unikalnym zjawiskiem na tle globalizacji, unifikacji i komercjalizacji współczesnego świata.

Co roku w maju obchodzone jest najważniejsze święto szkolne – Dni Szewczenkowskie  – uroczystości upamiętniające urodziny i rocznicę śmierci wybitnego ukraińskiego poety, Tarasa Szewczenki, który jest patronem szkoły. Na terenie kompleksu szkolnego znajduje się pierwszy w Polsce pomnik ukraińskiego wieszcza narodowego.  W uroczystości biorą udział wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły, białoborska społeczność ukraińskiej mniejszości narodowej i jej krajowi przedstawiciele oraz  zaproszeni goście: przedstawiciele władz samorządowych, gminnych, powiatu, województwa, a także posłowie do Sejmu i Senatu Polski. W czasie obchodów święta składane są kwiaty i zapalane są znicze pod pomnikiem poety, prezentowana jest twórczość Szewczenki przez zespoły szkolne i zaproszone z Ukrainy, przez co podtrzymywana jest tożsamość narodowa i propagowana kultura ukraińska w środowisku polskim.