W niedzielę 17.10 w hali sportowej naszej szkoły odbył się koncert, który był podsumowaniem czterodniowych warsztatów artystyczno-edukacyjnych – „Wszystko, co nam w duszy gra”. Wydarzenie zorganizowało białoborskie koło Związku Ukraińców w Polsce przy współpracy I Liceum Ogólnokształcącego im. Tarasa Szewczenki w Białym Borze.

Uczniowie zaprezentowali śpiew i tańce różnych kultur: ukraińskiej, kaszubskiej i romskiej.
Koncert rozpoczął się kompozycją choreograficzną „Razem w Białym Borze”, którą wykonywali nasi uczniowie wspólnie z uczniami Zespołu Szkół nr 2 im. Markijana Szaszkiewicza w Przemyślu, a przygotowywali ich Ksenia Komar z Przemyśla oraz Oleh Kopylczak ze Lwowa. Następnie nasi uczniowie pokazali scenkę romską, tańczyli razem z Kaszubskim Zespołem Pieśni i Tańca z Tuchomia pod kierownictwem Ludwika Szredera, wykonywali różne utwory „białym śpiewem” z zespołem „Krajka”, do którego przygotowywały instruktorki: Tatiana Nakonieczna oraz Joanna Horków z Przemyśla.

Podczas koncertu mieliśmy możliwość posłuchać gry na instrumentach ludowych w wykonaniu Józefa Sowy z Wojtkówki, posłuchać starodawnych pieśni z Bojkowszczyzny w wykonaniu zespołu „ Krajka” pod kierownictwem Tatiany Nakoniecznej, podziwiać tańce w wykonaniu zespołu tanecznego „Arkan” z Zespołu Szkół nr 2 im. Markijana Szaszkiewicza w Przemyślu pod kierownictwem choreografa Oleha Kopylczaka.

Zadanie publiczne „Warsztaty artystyczno-edukacyjne – Wszystko, co nam w duszy gra” jest finansowane ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.